Teatr Stary Lublin
Lublin jest najprawdziwszym miastem kultury, miejscem w którym spotykają się ze sobą różne jej odmiany i w którym każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Osoby zainteresowane teatrem, podczas wizyty w Kozim Grodzie powinny skierować swoje kroki na piękne lubelskie Stare Miasto, a tam, wprost do Teatru Starego.
Warto go odwiedzić, bo chociaż funkcjonuje od bardzo niedawna, po trwającej bardzo długo przerwie, to działa niezwykle prężnie i znany jest już w całej Polsce, ze względu na wysoki poziom prezentowanych przedstawień, klasę aktorów, którzy występują na jego deskach, jak również i mnóstwo innych spotkań, prezentacji i wydarzeń, a także koncertów, które mają miejsce regularnie w jego murach. Historia Teatru Starego sięga początku XIX wieku, w tym czasie właśnie w obrębie średniowiecznych murów miejskich powstaje bowiem siedziba teatru, czyli budynek w pięknym, dominującym wówczas stylu klasycystycznym. Pierwsze przedstawienie w nim miało miejsce w roku 1822, przedstawienia odbywały się tam regularnie, mimo że widzowie narzekali na jakość samego budynku, ciasnotę oraz niewygodę. W początkach XX wieku charakter Teatru Starego zmienił się, gdy połączono go z kinem, dziesiąta muza gościła w tym miejscu bardzo długo, bo aż do 1981 roku, kiedy to fatalny stan techniczny budynku zadecydował o jego zamknięciu i trzeba było aż 30 lat, by otworzył on znów swe podwoje, odnowiony, odmieniony, pełen nowoczesnej techniki, w świetny sposób połączonej z klasycznym teatrem, którego Lublinianie byli tak niezwykle spragnieni. Teatrem tym zachwyciła się również telewizja, która transmitowała na żywo wiele przedstawień, spotkań z wybitnymi osobistościami, czy koncertów, odbywających się na deskach tego teatru.
Istniejący po dziś dzień budynek Teatru Starego w Lublinie jest drugim najstarszym tego typu w Polsce, ustępując jedynie słynnemu Teatrowi im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, który zresztą również nosi zasłużone miano Teatru Starego. Mimo że od czasu powstania lubelskiego teatru na Starym Mieście, Kozi Gród wzbogacił się o wiele innych scen, jak na przykład Teatr Lalki i Aktora, czy też Teatr im. Juliusza Osterwy, magia pięknego budynku, atmosfera kilkusetletnich kamienic, jak również oczywiście niezwykle atrakcyjny program, jaki oferuje Teatr Stary w Lublinie, sprawiły, że do tego właśnie miejsca widzowie garną się tłumnie, a wiele przedstawień oraz innych dziejących się tam wydarzeń kulturalnych, wyprzedawanych jest na długo przed ich premierą.